Osteoartrit · Nedir?

Osteoartrit, dünyadaki en yaygın eklem hastalığıdır ve hemen hemen herkes yaşlanmanın etkilerini hisseder. Giderek daha sık, daha genç insanlar bile etkilenir. Yaralanmalar veya kazalar sonucu ortaya çıkmazlarsa, artrozlar bir gecede gelişmez. Kıkırdak ve dolayısıyla eklemin dejeneratif aşınması, genellikle kıkırdak bozulmasından kaynaklanır ve yıllarca sürüklenebilir. Genellikle semptomlar başlangıçta düşüktür, bu yüzden neredeyse fark edilmezler.

Birçok hasta, her egzersizde ve her hareketde etkilenen eklemlerde ağrı olduğunu bildirmektedir. Tipik olarak, ilk başlayan ağrı veya daha fazla hareketle zayıflayan sabah sertliği vardır. İstirahat veya gece süren kalıcı ağrılar, zaten gelişmiş osteoartrit belirtileri olarak kabul edilebilir. Fiziksel stres ve soğuk, yağışlı hava, ağrıyı şiddetlendirebilir. Sık sık, bunlar eklemlerdeki bir krizi de etkilerler.

Osteoartrit · Nedenler

Kemikler eklemlere hareketli şekilde bağlanır. Kemiklerin sürtünmesini önlemek için, temas yüzeyleri kıkırdak doku ile kaplanır. Bu kıkırdak hücreleri (kondrositler) ve onlar tarafından üretilen hücre dışı matristen (ECM) oluşur.

Aufbzw'de yaralanmalar, kötü stres (aşırı kilo artışı), kıkırdak metabolizması bozuklukları veya yanlış düzenleme. ECM'nin bozulması kıkırdak hatalarına neden olabilir. [1] Ayrıca, bazı antibiyotikler (gyrase inhibitörleri) kıkırdak yıkımını destekleyebilir. Kondrositler matris tamiri için artık yeterince aktive edilemiyorsa, kıkırdak dokusu dejenere olur ve artroz gelişebilir. [2]

Artroz · Evreler

Erken evre · Osteoartrit notu 1

Başlangıç ​​noktası genellikle küçük bir kıkırdak hasarıdır. Sadece MRG'de görülebilen kemikte büyür ve ilk değişiklikler meydana geldiğinde biri artrozdan bahseder.

Orta Seviye · Osteoartrit 2. ve 3. Sınıflar

Eklem kıkırdağı elastikiyetini kaybeder ve kırılgan hale gelir. Kıkırdak hücrelerinin yapısı hasar görmüştür. Nadiren, kemik yüzeyleri çoktan maruz kalmaktadır ve hareket sırasındaki şiddetli ağrıya neden olabilen hareket sırasında sürtünmeye maruz kalmaktadır. Kemik birikimleri ve bir santimetreye kadar çapa sahip moloz kistler oluşabilir.

Geç Dönem · Osteoartrit 4. Sınıf

Daha büyük kıkırdaksız kemik yüzeyleri (kıkırdaklı diş etleri) ortaya çıkmıştır. Kıkırdak aşınması o kadar büyük ki eklem boşluğu zar zor mevcut. Egzersiz ve dinlenme sırasında ağrı genellikle dayanılmazdır. Görülebilir ve aşikar şişkinlikler ve eklem hareketliliğinin sınırlı hareketliliğine sahip hidropik artiküler olabilir. Bitişik kaslar, bağlar, tendonlar ve eklem kapsülleri zarar görebilir. Kemikteki değişiklikler bir eklem bile sertleşebilir.

Artroz · Türler

Eklem kıkırdağı zarar gördüğünde hemen hemen tüm eklemlerde osteoartrit oluşabilir.

  • Gonartroz: diz osteoartriti
  • Coxarthrosis: kalça eklemi artrozu
  • Ellerde ve parmaklarda artroz: Bouchard osteoartriti (parmakların orta eklemlerinin artrozu), Heberden osteoartriti (bilek eklemlerinin artrozu), radyokarpal artroz (bilek bölgesinde artroz), rizartroz
  • Osteoartroz: Omuz ekleminin osteoartriti
  • Boyun osteoartriti: Dirsek eklemi osteoartriti
  • ayak bileği artrit
  • Halluks rigidus: Başparmağı ekleminin osteoartriti
  • Omurgada artroz: sakroiliak eklem artriti (interkostal eklemlerin osteoartriti), spondilartroz (vertebral eklemlerin osteoartriti)
  • Omurgada artroz: sakroiliak eklem artriti (interkostal eklemlerin osteoartriti), spondilartroz (vertebral eklemlerin osteoartriti)
  • TME osteoartrit

Osteoartrit aynı anda birden fazla eklemde ortaya çıkarsa, buna poliartroz denir. 

Travma sonrası artrit dejenerasyondan kaynaklanmıyor, yaralanmalardan kaynaklanıyor.

osteoartrit tedavisi

Pek çok tedavi seçeneği tamamen semptomatiktir ve sıklıkla sadece kısa bir süre için yardımcı olur. Ağrı kesici, hyaluronik asit ve diğer ilaçlar ile yapılan infüzyonlar veya enjeksiyonlar, en yaygın rahatsızlıkları hafifletmek için fizyoterapötik önlemlerle birleştirilir. Bununla birlikte, artrozun kendisi, bu durumda ilerler; bu, nihayetinde, aşınmış eklemin yapay bir tane ile değiştirilmesi gereken bir işlemi gerektirebilir.

Eklem Değiştirme Riski · Toplam Endoprotezler · TEP

Sadece Almanya'da yılda 400.000'den fazla yeni diz ve kalça eklemi [3] kullanılıyor; bunlardan binlerce kişi daha fazla cerrahi müdahale gerektiriyor, çünkü bu tür komplikasyonlar gibi. Enfeksiyon olarak tromboz, emboli, sinir hasarı, kırık, kalsifikasyon veya prostetik gevşeme meydana geldi. Bir meta-çalışmanın güncel verileri her beşinci hastanın diz endoprotezinden memnun olmadığını göstermektedir. Sebepler arasında enfeksiyonlar, gevşeme, hareket kısıtlamaları ve ağrı vardır. [4]

Osteoartrit için MBST

Moleküler biyofiziksel stimülasyon

Buna karşılık, cerrahi olmayan MBST tedavisi, doğal eklemi korumayı amaçlar ve tamamen farklı bir yaklaşım sergiler. Diğer şeylerin yanı sıra, kıkırdak bozulmasını ve dolayısıyla osteoartritin ana nedenlerinden birini hedefler.

Metabolizma (metabolizma) vücuttaki tüm hayati işlemlerin temelidir ve çok fazla enerji gerektirir. Kıkırdakta doku oluşturmak, korumak ve onarmak için de gerekli olan enerji. Kıkırdak hücrelerinde enerji yoksa, vücudun kendi onarım mekanizmaları artık sağlanamaz ve kıkırdak dejenerasyonu meydana gelir. Hyalin kıkırdağının farklı alanlarında, farklı boyut, şekil ve metabolik aktiviteye sahip kondrositler vardır. Her kondrosit, hücre dışı matriks ve metabolizmanın yakın ortamında tutulmasından sorumludur. [2] Sağlıklı bir durumda kondrositler, meydana gelen daha küçük hasarları kısmen onarabilir. Kıkırdaklı doku vasküler ve metabolizma bakımından zayıf olduğu için rejenerasyon çok yavaştır. Kusurlar, yetersiz metabolik aktivite ile onarımı etkiler, bu nedenle kondrositler, kıkırdak matrisini korumak için metabolizmalarını arttırmalıdır. Bununla birlikte, dejeneratif işlemde artık kıkırdak bozulmasını telafi edemezler, bu da kıkırdak tabakasının onarılamaz ve tamamen kaybına neden olabilir. [2]

Bu, terapötik olarak kullanılan nükleer spin teknolojisinin geldiği yerdir. MBST Nükleer Manyetik Rezonans Terapi Sistemi, kıkırdak içine hedeflenen enerji aktarımını sağlamak için geliştirilmiştir. Amaç, diğer şeylerin yanı sıra, metabolizmayı arttırmak ve böylece vücudun kendi onarım mekanizmalarını veya yenilenme süreçlerini tetiklemektir. Bu nedenle, MBST tedavisi doğrudan artritin ana nedenlerinden biridir [5].

MBST terapisi, nükleer manyetik rezonansın fiziksel prensibine dayanır, burada hidrojen çekirdekleri ilk önce enerjiyi emer ve daha sonra bir kısmını çevreleyen dokuya geri bırakır. Bilimsel veriler, MBST manyetik rezonans teknolojisinin çeşitli biyofiziksel süreçleri uyarabildiğini ve anti-enflamatuar ve ağrı giderici etkilere neden olabileceğini gösterir. [6,7,8] Hasarlı hücreler, doğal rejeneratif süreçleri tetiklemek için manipüle edilmelidir. Tedavi edilen doku mümkün olduğunca tam işlevselliğini yeniden kazanmalıdır.

Diğer endikasyonlar

MBST nükleer manyetik rezonans terapisi, kıkırdakta daha fazla zarara uğrayan osteoartritin yanı sıra, z'dir. Menisküs lezyonları olarak kullanılır. MBST tedavisinin sizin durumunuz için de bir seçenek olup olmadığını MBST tedavi merkezinde bir doktora sorun.