Kuru İğneleme (dry needling) ve Miyofasiyal. Vücudumuz uygun uyarı ile uyarıldığında, sinir sisteminin doğal tepkisi iyileşmesine yardım etmek için reaksiyon zincirlerini başlatır. Odaklanmış zararlı uyarana karşı sinir sistemi tepki artırması Kuru iğneleme tekniğinin hedefidir. Endorfin ve kortikosteroidler gibi Nörokimyasallar, serbest kalır. Bağışıklık sistemi yaralı bölgeye beyaz kan hücreleri getirir. Oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri (inflamatuvar yanıt) dokuda aktifleşir.

Kuru iğneleme uygulaması kasları rahatlatır. Gergin bir kas iğne varlığında ağrılı olabilir; çünkü sinir sistemi, spazmı inhibe etmek ya da durdurmak için kas için uygun bir geri bildirim gönderir. Bu spazm genellikle hastanın yaşadığı ağrı ya da fonksiyon bozukluğunun nedenidir.Kuru iğnelemenin ağrı ve fonksiyon bozukluğunda kullanılma nedeni olarak bir inhibisyon elde edilmesi veya spazmın durdurulması görülebilir.

Kuru iğneleme nedir?

Kuru iğneleme ince bir metal iğnenin deri ve kas içine, doğrudan miyofasiyal tetik noktaya(ağrının yayıldığı nokta ) uygulanan bir işlemdir.

Tetik nokta nedir ?

Bir miyofasyal tetik nokta ağrı döngüsü, küçük kas liflerinin sürekli kasılması ile oluşan odak noktalardır. Genellikle nöromüsküler işlev bozukluğu sonucu ve kas-iskelet sistemi stres bölgelerinde meydana gelir.

Akupunktur, kuru iğneleme benzer uygulama mı?

Kuru iğneleme ve akupunktur arasında birçok benzerlik ve farklılıklar vardır. Kuru iğneleme Batı tıp ilke ve araştırmaya dayalı, çoğunlukla kas-iskelet ve spor yaralanmaları tedavisinde kullanılır. Akupunktur ise Çin tıbbına dayalı genel tedavi şeklidir.Akupunktur özel noktalara yapılırken kuru iğneleme tetik nokta ve sorunlu dokuya uygulanılır.

Kuru iğneleme nasıl çalışır?

Kuru iğneleme kesin mekanizmalar bilinmemektedir. Mekanik ve biyokimyasal etkileri vardır. Tetik nokta iğneyle ağrıyı azaltmada olumlu biyokimyasal değişiklikler, neden olduğu bilinmektedir.Kas ve sinir sisteminde ağrı mekanizmalarını uyararak ağrının azaltılması üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

Kuru iğneleme ile ne tür sorunlar tedavi edilebilir ?

Kuru iğneleme kas-iskelet sistemi çeşitli sorunları için kullanılabilir.
Nöromüsküler fonksiyon bozukluğu ve dengesizlikleri belirtileri için birincil bir faktör olduğu düşünülmektedir.
Boyun, sırt ve omuz ağrısı, kol ağrısı (tenisçi dirseği, karpal tünel, golfçü dirseği),
Migren ve gerilim tipi baş ağrısı,
Çene eklemi problemlerinde
Kalça ağrısı ve bacak ağrısı
Kas ve sinir sisteminde ağrı mekanizmalarını uyararak ağrının azaltılması üzerinde en büyük etkiye sahiptir.
Bel ve boyun fıtıklarında
Fibromiyalji
Tetik nokta tedavisinde
Her türlü eklem problemlerinde
Sporcuda Performans artırmada
Yara iyileşmesinde
Ve bir çok hastalığın tedavisinde
Uygulama ağrılı mı?

Hastaların çoğu iğnenin vücuda girmesini hissetmiyor. Uygulanan alanda seğirme yanıtı çok kısa bir süre ortaya çıkar. Ağrı hissi ise bir saniyeden az bir sürede kaybolur. Bazı hastalar küçük bir elektrik şoku olarak tanımlar, bir kısmı; hafif kramp hissi gibi hissettiğini söyler. Yine, tedaviye cevap dokuda seğirme yanıtı meydana çıkarılması ile oluşur ve bu iyi ve arzu edilen bir tepkidir.

İğneler steril mi?

Evet, sadece steril tek kullanımlık iğneler kullanılır.