Yara iyileşme bozukluklarında MBST

Moleküler biyofiziksel stimülasyon

MBST terapisi, nükleer manyetik rezonansın fiziksel prensibine dayanır, burada hidrojen çekirdekleri ilk önce enerjiyi emer ve daha sonra bir kısmını çevreleyen dokuya geri bırakır. Bilimsel veriler, MBST nükleer manyetik rezonans teknolojisinin, bağ dokusu hücreleri ve hücreler arası matris bazlı doku (ECM) için etkileri olduğunu göstermektedir. Çeşitli biyofiziksel işlemlerin uyarılabildiği ve antienflamatuar ve ağrı giderici etkilerin tetiklenebildiği gösterilmiştir [1-10] Hasarlı hücreler, doğal rejeneratif işlemlerin tetiklenebileceği şekilde etkilenir. MBST manyetik rezonans tedavisinin amacı, bozulmuş yara iyileşme süreçlerini aktif olarak etkilemektir ve kronik yaraların iyileşme oranlarını etkin bir şekilde desteklemektir.

MBST tedavisi, yara iyileşmesi bozukluklarında önemli bir başarı sağlamıştır ve kronik yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Doku kusurlarını mümkün olan en kısa sürede onarmak, sekanstaki cildin koruyucu fonksiyonunu eski haline getirmek ve böylece skar oluşumunu olumlu yönde etkilemek amaçlanmaktadır.

Dahili saat yara iyileşmesini etkiler

Moleküler ve hücre biyolojisindeki yeni araştırma sonuçları, postoperatif bakım ve fizyolojik yara iyileşmesi anlayışını genişletti. Yaralanma günü veya istilacı prosedürün süresine bağlı olarak, bir deri yarası iki kat daha hızlı iyileşir, çünkü. Örneğin, aktin üretimi ve fibroblastların hareketliliği ritmik olarak değişebilir. [11] Fibroblastlar yeni bir hücre dışı matris oluşturur. Oluşan kılcal damarlar dokuya metabolizma için gerekli olan oksijeni sağlar. Birincil kan pıhtıları, fibrinolitik sistemin faktörleri ile parçalanır: u-PA (ürokinaz plazminojen aktivatörü) ve t-PA (doku plazminojen aktivatörü). Çeşitli matris metaloproteinazlar (MMP'ler) ayrıca hücre dışı matrisi de yeniden düzenler. [12]

Sirkadiyen hücre ritmi, hücrelerin yaralanan dokuya göçünü ve katı hücre temaslarının oluşumunu etkiler. [11] Yeni bulgular cerrahi sonrası hastalara yardımcı olabilir çünkü hızlandırılmış cevap yara iyileşmesinde yardımcı olabilir. Kontrolden çıkmış veya düzensiz vücut hücreleri artık, başka şeylerin yanı sıra, metabolizmanın düzensizliklerine ve moleküler mekanizmaların etkileşimlerinde bozulmalara neden olabilecek önemli işlemler yapamazlar. Doku dejenerasyonu, rahatsız rejenerasyon işlemleri ve bunlarla ilişkili enflamatuar reaksiyonlar bunun sonucu olabilir.

Bilimsel veriler, MBST teknolojisinin, yara iyileşmesinde de önemli rol oynayan hücrelerin iç saatlerini aktif olarak etkileyebileceğini göstermektedir [11]. [2] Böylece, diğer şeylerin yanı sıra, hücrelerin doğal saatlerinin yeniden düzenlenmesi sağlanarak, onların düzgün çalışmasına izin verilecek.

Ameliyat sonrası tedavi yaklaşımı

MBST terapisi, postoperatif yaklaşımda doku kusurlarını olabildiğince çabuk ortadan kaldırmak, sekanstaki cildin doğal koruyucu fonksiyonunu eski haline getirmek ve yara izlerinin oluşumunu pozitif olarak etkilemek için kullanılır. Ameliyat sonrası MBST yara tedavisinin amacı, dokuyu en etkili şekilde koruduğundan, mekanik olarak güçlü ve estetik açıdan göze çarpmayan izleri elde etmektir. B. Yara veya enfeksiyonların yeniden yaralanmasına karşı.

Ameliyat sonrası ağrının ortaya çıkışı, cilt insizyonlarının performansı ve bu tür doku bileşenlerinin yer değiştirmesi ile yakından ilgilidir. Kemik veya kemik parçaları. Sonuç olarak, çevresindeki doku ciddi şekilde etkilenir ve bu da postoperatif ağrıya neden olabilir. Postoperatif ağrı hasta için sadece çok rahatsız edici değildir, aynı zamanda iyileşme sürecini de olumsuz yönde etkileyebilir ve normal bir yara iyileşmesi sürecini önleyebilir. MBST nükleer manyetik rezonans terapisinin girdiği yer burasıdır. Amaçları, diğer şeylerin yanı sıra, yaralı veya işlevsiz dokuyu hedef alan enerji tedarikiyle yara iyileşme süreçlerini etkilemek ve ayrıca ağrı ve iltihabi reaksiyonları azaltmaktır.